Platforma do badań zmysłów
Co to jest i do czego służy Platforma Badań Zmysłów?
PBZ to nowoczesny sprzęt stworzony przez pracowników Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Centrum Słuchu i Mowy w Warszawie, umożliwiający przesiewowe badania słuchu, wzroku i mowy. PBZ służy także do badań audiometrycznych i testów wykrywających centralne zaburzenia słuchu.
Cele przesiewowych badań zmysłów
Głównym celem badań przesiewowych wykonywanych za pomocą PBZ jest wczesne wykrycie zaburzeń i dysharmonii, a także w razie konieczności podjęcie dokładnej, specjalistycznej diagnostyki oraz działań rehabilitacyjnych i terapeutycznych.
Badania przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Przebieg badań przesiewowych
Badanie słuchu - podczas badania dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje, czy słyszy określone dźwięki. Badania te można rozszerzyć o badania rozumienia mowy oraz testy, które oceniają sprawność ośrodków słuchowych w mózgu.
Test przesiewowy "Mówię" stanowi atrakcyjną dla dziecka formę badania i umożliwia ocenę podstawowych czynności składających się na proces mowy oraz funkcji warunkujących ten rozwój u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Test sprawdza percepcję mowy, a w szczególności ocenę słuchu fonemowego, ocenia motorykę narządów mowy, artykulację, pamięć słuchową oraz słownictwo i gramatykę.
Badanie wzroku - "Test różnicowania kontrastu" pozwala wykryć wady wzroku związane z nieprawidłowym odbieraniem ostrości i kontrastowości obrazów. W badaniu prezentowane są obrazy w formie kółek zawierających różnie ułożone linie o zmiennej kontrastowości. Zadaniem badanego jest określenie kierunku, w jakim ułożone są linie.
"Test rozpoznawania barw" - w badaniu prezentowane są obrazy zawierające liczby zbudowane z różnobarwnych kółek. Zadaniem badanej osoby jest odczytanie liczby.
Zasady przyjmowania zgłoszeń na przesiewowe badania PBZ
Dziecko zgłaszane jest na badania przez rodziców (opiekunów prawnych) telefonicznie lub osobiście w Poradni (należy złożyć wypełniony wniosek, do pobrania ze strony internetowej - zakładka druki).
Przesiewowe badania PBZ wykonujemy również na terenie placówek. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania placówki na badania, a także wymagana jest pismna zgoda rodziców na przeprowadzenie badań.
Nasze badania są bezpłatne Kliknij, aby usłyszeć tekst! Co to jest i do czego służy Platforma Badań Zmysłów? PBZ to nowoczesny sprzęt stworzony przez pracowników Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Centrum Słuchu i Mowy w Warszawie, umożliwiający przesiewowe badania słuchu, wzroku i mowy. PBZ służy także do badań audiometrycznych i testów wykrywających centralne zaburzenia słuchu. Cele przesiewowych badań zmysłów Głównym celem badań przesiewowych wykonywanych za pomocą PBZ jest wczesne wykrycie zaburzeń i dysharmonii, a także w razie konieczności podjęcie dokładnej, specjalistycznej diagnostyki oraz działań rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Badania przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Przebieg badań przesiewowych Badanie słuchu - podczas badania dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje, czy słyszy określone dźwięki. Badania te można rozszerzyć o badania rozumienia mowy oraz testy, które oceniają sprawność ośrodków słuchowych w mózgu. Test przesiewowy Mówię stanowi atrakcyjną dla dziecka formę badania i umożliwia ocenę podstawowych czynności składających się na proces mowy oraz funkcji warunkujących ten rozwój u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Test sprawdza percepcję mowy, a w szczególności ocenę słuchu fonemowego, ocenia motorykę narządów mowy, artykulację, pamięć słuchową oraz słownictwo i gramatykę. Badanie wzroku - Test różnicowania kontrastu pozwala wykryć wady wzroku związane z nieprawidłowym odbieraniem ostrości i kontrastowości obrazów. W badaniu prezentowane są obrazy w formie kółek zawierających różnie ułożone linie o zmiennej kontrastowości. Zadaniem badanego jest określenie kierunku, w jakim ułożone są linie. Test rozpoznawania barw - w badaniu prezentowane są obrazy zawierające liczby zbudowane z różnobarwnych kółek. Zadaniem badanej osoby jest odczytanie liczby. Zasady przyjmowania zgłoszeń na przesiewowe badania PBZ Dziecko zgłaszane jest na badania przez rodziców (opiekunów prawnych) telefonicznie lub osobiście w Poradni (należy złożyć wypełniony wniosek, do pobrania ze strony internetowej - zakładka druki). Przesiewowe badania PBZ wykonujemy również na terenie placówek. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania placówki na badania, a także wymagana jest pismna zgoda rodziców na przeprowadzenie badań. Nasze badania są bezpłatne
Badania przesiewowe prowadzą wykwalifikowani specjaliści