Screeningowy Audiometr Tonalny
Co to jest i do czego służy Screeningowy Audiometr Tonalny?
SAT to nowoczesny sprzęt umozliwiający precyzyjną ocenę sprawności narządu słuchu u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Składa się z modułu diagnozy słuchu obwodowego oraz modułu diagnozy centralnego przetwarzania słuchowego.
Przeprowadzenie badania nie wymaga kabiny ciszy i mozliwe jest w warunkach standardowego gabinetu w Poradni.
Urządzenie zostało opracowane z przeznaczeniem do stosowania w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szkołach oraz w gabinetach logopedycznych. Test centralnego przetwarzania słuchowego został poddany pełnej normalizacji w 2014 roku na populacji polskich dzieci.
Cel badania słuchu za pomocą SAT
Głównym celem badań wykonywanych za pomocą SAT jest wczesne wykrycie zaburzeń i dysharmonii, a także w razie konieczności podjęcie dokładnej, specjalistycznej diagnostyki oraz działań rehabilitacyjnych i terapeutycznych.
Przebieg badań SAT
Badanie słuchu obwodowego - podczas badania diagnosta przeprowadza badanie audiometryczne. W czasie badania używane są sygnały testowe (tony proste) o częstotliwościach 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 750 Hz, 1000 Hz, 1500 Hz, 2000 Hz, 3000 Hz, 4000 Hz, 6000 Hz, 8000 Hz. Dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje, czy słyszy określone dźwięki.
Badanie centralnego przetwarzania słuchowego:
1. DPST - Test sekwencji długości tonów - polega na określeniu długości trwania poszczególnych sygnałów testowych. Na jego podstawie diagnosta określa zdolność różnicowania dźwięków pod względem czasu ich trwania. Dodatkowo określa też stan krótkotrwałej pamięci słuchowej.
2. PPST - Test sekwencji wysokości tonów - polega na określeniu względnej wysokości tonów w zaprezentowanej sekwencji tonów.
Zasady przyjmowania zgłoszeń na badania SAT
Dziecko zgłaszane jest przez rodziców (opiekunów prawnych) telefonicznie lub osobiście w Poradni - należy złożyć wypełniony wniosek, do pobrania ze strony internetowej - zakładka druki.
Badania SAT przeprowadzane mogą być także na terenie placówek. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania placówki na badania, a także niezbędna jest pisemna zgoda rodziców na przeprowadzenie badań.
Nasze badania są bezpłatne.
Uprawnienia niezbędne do posługiwania się systemem diagnostycznym SAT w Poradni posiadają:
mgr Paulina Kołakowska, pedagog, surdopedagog
mgr Justyna Mikołajczak, pedagog, logopeda
na podstawie ukończonego szkolenia instruktażowo-certyfikacyjnego prowadzonego na licencji Pracowni Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku