Welcome to Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Śremie   Kliknij, aby usłyszeć tekst! Welcome to Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Śremie

Platforma do badań zmysłów

Opcje czcionki. Lektor na końcu artykułu.

 

 

 

Co to jest i do czego służy Platforma Badań Zmysłów?

 

PBZ to nowoczesny sprzęt stworzony przez pracowników Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Centrum Słuchu i Mowy w Warszawie, umożliwiający przesiewowe badania słuchu, wzroku i mowy. PBZ służy także do badań audiometrycznych i testów wykrywających centralne zaburzenia słuchu.

 

Cele przesiewowych badań zmysłów

 

Głównym celem badań przesiewowych wykonywanych za pomocą PBZ jest wczesne wykrycie zaburzeń i dysharmonii, a także w razie konieczności podjęcie dokładnej, specjalistycznej diagnostyki oraz działań rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Badania przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

 

Przebieg badań przesiewowych

 

Badanie słuchu - podczas badania dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje, czy słyszy określone dźwięki. Badania te można rozszerzyć o badania rozumienia mowy oraz testy, które oceniają sprawność ośrodków słuchowych w mózgu.

Test przesiewowy "Mówię" stanowi atrakcyjną dla dziecka formę badania i umożliwia ocenę podstawowych czynności składających się na proces mowy oraz funkcji warunkujących ten rozwój u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Test sprawdza percepcję mowy, a w szczególności ocenę słuchu fonemowego, ocenia motorykę narządów mowy, artykulację, pamięć słuchową oraz słownictwo i gramatykę.

Badanie wzroku - "Test różnicowania kontrastu" pozwala wykryć wady wzroku związane z nieprawidłowym odbieraniem ostrości i kontrastowości obrazów. W badaniu prezentowane są obrazy w formie kółek zawierających różnie ułożone linie o zmiennej kontrastowości. Zadaniem badanego jest określenie kierunku, w jakim ułożone są linie.

"Test rozpoznawania barw" - w badaniu prezentowane są obrazy zawierające liczby zbudowane z różnobarwnych kółek. Zadaniem badanej osoby jest odczytanie liczby.

 

Zasady przyjmowania zgłoszeń na przesiewowe badania PBZ

 

Dziecko zgłaszane jest na badania przez rodziców (opiekunów prawnych) telefonicznie lub osobiście w Poradni (należy złożyć wypełniony wniosek, do pobrania ze strony internetowej - zakładka druki).

Przesiewowe badania PBZ wykonujemy również na terenie placówek. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania placówki  na badania, a także wymagana jest pismna zgoda rodziców na przeprowadzenie badań.

 

Nasze badania są bezpłatne   Kliknij, aby usłyszeć tekst! Co to jest i do czego służy Platforma Badań Zmysłów?   PBZ to nowoczesny sprzęt stworzony przez pracowników Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Centrum Słuchu i Mowy w Warszawie, umożliwiający przesiewowe badania słuchu, wzroku i mowy. PBZ służy także do badań audiometrycznych i testów wykrywających centralne zaburzenia słuchu.   Cele przesiewowych badań zmysłów   Głównym celem badań przesiewowych wykonywanych za pomocą PBZ jest wczesne wykrycie zaburzeń i dysharmonii, a także w razie konieczności podjęcie dokładnej, specjalistycznej diagnostyki oraz działań rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Badania przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.   Przebieg badań przesiewowych   Badanie słuchu - podczas badania dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje, czy słyszy określone dźwięki. Badania te można rozszerzyć o badania rozumienia mowy oraz testy, które oceniają sprawność ośrodków słuchowych w mózgu. Test przesiewowy Mówię stanowi atrakcyjną dla dziecka formę badania i umożliwia ocenę podstawowych czynności składających się na proces mowy oraz funkcji warunkujących ten rozwój u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Test sprawdza percepcję mowy, a w szczególności ocenę słuchu fonemowego, ocenia motorykę narządów mowy, artykulację, pamięć słuchową oraz słownictwo i gramatykę. Badanie wzroku - Test różnicowania kontrastu pozwala wykryć wady wzroku związane z nieprawidłowym odbieraniem ostrości i kontrastowości obrazów. W badaniu prezentowane są obrazy w formie kółek zawierających różnie ułożone linie o zmiennej kontrastowości. Zadaniem badanego jest określenie kierunku, w jakim ułożone są linie. Test rozpoznawania barw - w badaniu prezentowane są obrazy zawierające liczby zbudowane z różnobarwnych kółek. Zadaniem badanej osoby jest odczytanie liczby.   Zasady przyjmowania zgłoszeń na przesiewowe badania PBZ   Dziecko zgłaszane jest na badania przez rodziców (opiekunów prawnych) telefonicznie lub osobiście w Poradni (należy złożyć wypełniony wniosek, do pobrania ze strony internetowej - zakładka druki). Przesiewowe badania PBZ wykonujemy również na terenie placówek. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania placówki  na badania, a także wymagana jest pismna zgoda rodziców na przeprowadzenie badań.   Nasze badania są bezpłatne

 

Badania przesiewowe prowadzą wykwalifikowani specjaliści

 
mgr Paulina Kołakowska

 

 

 

Adres Poradni

adres_linia

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Śremie
63-100 Śrem, ul. Marciniaka 2
tel. (61) 283 48 64
http://www.poradniasrem.cop.pl
e:mail: ppp@poradniasrem.cop.pl
Sekretariat czynny:
poniedziałek, czwartek 7:30-17:00
wtorek, środa, piątek 7:30-15:30
linki
 
oskkominisrerstwokuratoeiumckepowiatoke
linianie
uniaW naszej Poradni korzystamy ze sprzętu komputerowego oraz oprogramowaniabip
edukacyjnego zakupionego ze środków finansowych z EFS oraz publicznych środków krajowych.
 
linianie
 
Kliknij, aby usłyszeć tekst! Lektor